E-shop
Scroll to Top

Vykurovacia sezóna sa začína: Porovnajte si výhodnosť podlahového kúrenia, tepelného čerpadla a plynového kotla

Vykurovacia sezóna je nezadržateľne tu a vy možno uvažujete nad tým, ako vyhriať vaše bývanie čo najefektívnejšie. Pravdepodobne chcete maximálny tepelný komfort, no zároveň by ste najradšej čo najviac ušetrili. Ktorý spôsob kúrenia je v tomto smere najvýhodnejší? Porovnali sme za vás vykurovacie infra rohože, tepelné čerpadlá a plynové kotly.

Na zdroji energie záleží

V dnešnej dobe, kedy ceny za energie prudko narastajú, je dôležité klásť dôraz na to, čím vlastne kúrite. Tepelné čerpadlá a vykurovacie infra rohože, napríklad Hevolta NanoCloth, využívajú elektrickú energiu. Jej výhodou je skutočnosť, že sa dá vyrábať rôznymi spôsobmi. Pokiaľ chcete získať istú mieru nezávislosti, môžete si na vašu nehnuteľnosť nainštalovať fotovoltaické panely.

Vyčerpateľnosť a ekológia

Elektrinu môžeme považovať za nevyčerpateľný zdroj energie, keďže sa dá vždy nejakým spôsobom vyrobiť. To isté sa už nedá povedať o plyne, ktorý sa využíva v prípade kotlov na zohrievanie teplej vody. Jeho zásoby sú limitované a proces získavania zo zeme nie je práve ekologický.

Nezabúdajte: Dodávky plynu sú závislé od krajín, ktoré majú jeho veľké zásoby. V budúcnosti môže cena výraznejšie kolísať, v najhoršom prípade sa úplne zastaví jeho transport na Slovensko. Vykurovacia sezóna tak môže byť ohrozená.

Efektivita kúrenia

Pri výbere vykurovacieho telesa je dôležité brať ohľad na účinnosť. V tomto smere vyhráva tepelné čerpadlo, ktoré z 1 kW dodanej elektrickej energie dokáže vyprodukovať až 3 kW tepla.

Pozor: Efektivita tepelného čerpadla nie je konštantná, závisí od teploty zdroja energie – vzduchu, vody či pôdy. Keď je exteriérová teplota veľmi nízka, napríklad, -15 stupňov Celzia, účinnosť zvyčajne výrazne klesá a zvyšuje sa spotreba el. energie pretože tepelné čerpadlo dokuruje cez elektrické špirály, čo v konečnom dôsledku môže znamenať vyššiu spotrebu el. energie a teda aj vyššie účty.

Ak chcete konzistentnú účinnosť, ideálnou voľbou bude podlahové kúrenie alebo plynový kotol. Tieto tepelné zdroje majú vždy rovnakú efektivitu, nezávisle od vonkajších podmienok.  

Vykurovacia sezóna sa začína: Porovnajte si výhodnosť podlahového kúrenia, tepelného čerpadla a plynového kotla - Hevolta - Spájame technológie s pohodlím

Vstupná investícia a náklady

Z hľadiska vstupnej investície je najvýhodnejšou voľbou podlahové kúrenie. Keď sa rozhodnete pre infra rohože Hevolta NanoCloth, montáž pod podlahu je pomerne rýchla a jednoduchá. Životnosť je na úrovni až 80 rokov a nemusíte riešiť pravidelnú údržbu.

V prípade tepelných čerpadiel a plynových kotlov sa musíte pripraviť na vyššiu vstupnú investíciu a častokrát náročnejšiu montáž. Nehovoriac o tom, že tieto tepelné zdroje vyžadujú pre svoje správne fungovanie aj pravidelný servis. Keď si spočítate všetky náklady, v priebehu rokov vás budú stáť aj o niekoľko stoviek či tisícok eur viac než podlahové vykurovanie. Ďalšou nevýhodou je ich kratšia životnosť v porovnaní s infra fóliu HEVOLTA NanoCloth menšou o desiatky rokov.

Vykurovacia sezóna a tepelný komfort

Existuje viacero typov tepelných čerpadiel, najčastejšie sa však využívajú druhy vzduch/voda. Tie zabezpečujú ohrievanie teplej vody, ktorá prúdi do radiátorov. Fungujú tak podobne ako plynové kotly. Samozrejme, rozhodnúť sa môžete aj pre kombináciu tepelného čerpadla s teplovodným podlahovým kúrením. To si však vyžaduje vyššie vstupné náklady.

Benefitom vykurovacích infra rohoží je veľmi rýchly nábeh kúrenia. Z podlahy sa teplo šíri prirodzene a rovnomerne do celej miestnosti a vykúrenie priestoru je tak veľmi rýchle a príjemné. Nebude vám zima na nohy a taktiež sa nemusíte obávať vírenia vzduchu, čo ocenia najmä alergici.

Aký je verdikt?

Keď si porovnáme jednotlivé typy kúrenia, ako víťaz vychádzajú práve infra fólie HEVOLTA . Dá sa jednoducho inštalovať do rôznych nehnuteľností (cca 1deň), má nízku spotrebu energie, dokáže rýchlo vykúriť priestor a disponuje mimoriadne dlhou životnosťou. Vykurovacia sezóna tak pre vás nebude po stránke nákladov žiadnym postrachom. Naopak, zabezpečíte si maximálny komfort za výhodnú cenu.

Zdieľajte na sociálnych sieťach

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Prečítajte si tiež

Scroll to Top