E-shop
Scroll to Top

Viete, z čoho sa skladá rekuperačný systém?

Rekuperácia predstavuje spätné získavanie tepla, prostredníctvom ktorého je možné ohriať prívod vonkajšieho vzduchu až s 90-percentnou účinnosťou. Moderný rekuperačný systém vám dokáže v zimných mesiacoch ušetriť 40 až 50 % nákladov na energie. Navyše, prináša viacero cenných zdravotných a užívateľských benefitov, pričom jeho konštrukcia nie je vôbec komplikovaná. Viete, z ktorých komponentov pozostáva? 

Centrálny verzus lokálny rekuperačný systém

Základom rekuperačného systému je jednotka, v ktorej dochádza k nasávaniu vzduchu a výmene tepelnej energie. Podľa toho, kde je táto jednotka umiestnená, rozlišujeme centrálnu a lokálnu rekuperáciu. 

Nutnosť potrubných rozvodov vzduchu

Centrálna rekuperácia pozostáva iba z jednej väčšej jednotky, ktorá je obvykle nainštalovaná v technickej miestnosti. Vzduch je do a z jednotlivých izieb privádzaný prostredníctvom potrubí umiestnených v stenách. Pri lokálnom riešení sa týmto potrubiam vyhnete. Každá miestnosť má svoju vlastnú jednotku zabudovanú v stene. 

Náš tip: Centrálne riešenie je vhodné pri stavbe novej nehnuteľnosti, kedy sa dajú potrubia jednoducho zabudovať do stien. V prípade dodatočnej inštalácie do staršieho bývania je lokálna rekuperácia obvykle menej nákladnou voľbou. Nevyžaduje si totiž také veľké stavebné zásahy. 

Z čoho sa skladá rekuperačná jednotka? 

Rekuperačná jednotka je srdcom celého systému. Skladá sa z viacerých kľúčových komponentov, ktoré zabezpečujú nasávanie vzduchu a výmenu tepla. Základné súčasti, ktoré opisujeme v nasledujúcich riadkoch, nájdete v našej jednotke Hevolta AirChange

Viete, z čoho sa skladá rekuperačný systém? - Hevolta - Spájame technológie s pohodlím

Duálny systém motorov 

O účinné nasávanie vzduchu sa starajú 2 výkonné DC elektromotory od výrobcu Panasonic. Tie sú uložené v ložiskách od najväčšieho japonského výrobcu NSK garantujúcich vysokú spoľahlivosť, tichú prevádzku a vynikajúcu životnosť. Od výkonu motorov sa odvíja aj maximálny rekuperačný výkon. Hevolta AirChange je dostupná v 3 výkonnostných verziách – 350, 350+ a 500. 

Nezabúdajte: Keď si budete vyberať rekuperačný systém do vašich priestorov, je potrebné brať do úvahy rozmery jednotlivých miestností. Na základe nich sa stanoví optimálna výkonnostná verzia. 

Nasávanie a výfuk vzduchu

Rekuperačná jednotka má 4 vývody – 2 vstupné a 2 výstupné. Vstupným potrubím na jednej strane sa nasáva vzduch zvonku – prechádza jednotkou a vychádza na druhej strane, kde je vyfukovaný do interiéru. Nad výfukom je umiestnený vstup na nasávanie vzduchu z interiéru. Ten je vedený vnútrom rekuperácie a vyfukovaný do exteriéru. 

Krížový výmenník

V krížovom výmenníku dochádza k výmene tepla medzi chladným vzduchom z exteriéru a ohriatym, ktorý je nasávaný z interiéru. Súčasťou výmenníka sú filtre zabezpečujúce zachytávanie nečistôt.  

3-cestná filtrácia 

Rekuperácia Hevolta AirChange je vybavená 3 druhmi filtrov:

  •   pre-filter zbavuje vzduch veľkých častíc, ako napríklad prachu alebo komárov,
  •   uhlíkový filter pohlcuje benzén, formaldehyd či iné škodlivé plyny,
  •   hepa filter zachytáva peľ a ďalšie alergény. 

Izolácia 

Rekuperačná jednotka je uložená v odolnom kryte, ktorého súčasťou je špičková izolácia. Nebude vás tak vyrušovať žiadnym hlukom

Závesné úchyty a potrubia 

No a na záver nemožno opomenúť ani závesné úchyty a potrubia. Centrálny rekuperačný systém sa totiž nezaobíde bez potrubí, ktoré rozvádzajú vzduch do jednotlivých miestností a zároveň ho privádzajú späť do jednotky. Na ich montáž sa využívajú špeciálne závesné úchyty.

Zdieľajte na sociálnych sieťach

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Prečítajte si tiež

Scroll to Top