E-shop
Scroll to Top

Kadiaľ vedú rekuperačné rozvody a kam umiestniť jednotku rekuperácie?

Rekuperačné rozvody sú kľúčovou súčasťou celého systému rekuperácie. Ich úlohou je privádzať do jednotlivých miestností čistý vzduch a zároveň odvádzať ten znečistený. Aby bolo zaistené ich bezchybné fungovanie, pri montáži by ste mali myslieť na viacero dôležitých vecí. Kadiaľ ich môžete viesť a kam je vhodné inštalovať základnú jednotku?

Rekuperačné rozvody a ich vedenie

Existuje viacero spôsobov, ako je možné viesť rekuperačné rozvody. Konkrétne riešenie závisí najmä od konštrukcie vašej nehnuteľnosti.

Rozvody v podhľadoch

Obľúbeným riešením je vedenie rekuperačných rozvodov v sadrokartónových podhľadoch. K výhodám tohto prevedenia sa radí jednoduchá inštalácia a skutočnosť, že potrubia sú v interiéri. Nie je teda potrebná taká hrubá izolácia pred chladom.

Nezabúdajte: Pri inštalácii rekuperačných rozvodov je potrebné myslieť na to, že sú pomerne hrubé. Nad podhľadom by preto mal byť priestor aspoň 10 cm, aby sa do tejto dutiny dali komfortne umiestniť.

Inštalácia na povalu

Tento spôsob vedenia rozvodov sa najčastejšie využíva v bungalovoch. Rozvody prechádzajú priestorom povaly, ktorý nie je využívaný ako obytný. Výhodou je opäť jednoduchosť inštalácie. Myslite však na to, že v tomto prípade sú potrubia vystavené veľkým zmenám teplôt. Je tak potrebné zaistiť ich kvalitnú izoláciu.

Umiestnenie do podlahy

Rozvody sa obvykle inštalujú tak, aby boli vývody umiestnené v strope. Montáž do podlahy nie je bežná, no dá sa realizovať. Počítať však treba s vyššími nákladmi a výraznými stavebnými zásahmi.

Montáž do obvodových stien

Ani toto riešenie nie je úplne bežné. Steny totiž obvykle nemajú dostatočnú hrúbku na to, aby v nich mohli byť vedené potrubia rekuperácie. V niektorých prípadoch sa využíva inštalácia do exteriérového zateplenia, no aj tá je len veľmi zriedkavá a neodporúčame ju.

Praktický tip: Aby boli tepelné straty v rozvodoch minimálne, mali by byť rozvrhnuté s dôrazom na čo najkratšiu dĺžku. Ideálnym riešením je priame vedenie bez križovania a iných komplikovaných štruktúr.

Kadiaľ vedú rekuperačné rozvody a kam umiestniť jednotku rekuperácie? - Hevolta - Spájame technológie s pohodlím

Integrácia do betónovej stropnej konštrukcie

Pokiaľ staviate novú nehnuteľnosť, výhodným riešením môže byť integrácia rozvodov do betónovej stropnej konštrukcie. Benefitom je, že vám nebudú zaberať využiteľný priestor, pričom nehrozia ani veľké tepelné straty.

Kam umiestniť rekuperačnú jednotku?

Základné pravidlo znie, že rekuperačná jednotka by mala byť umiestnená na dobre prístupnom mieste. Aby dokázala fungovať stopercentne správne, je totiž potrebné pravidelne kontrolovať stav filtrov. Zároveň je vhodné, ak nie je vystavená veľkým výkyvom teplôt. Ideálnym miestom na jej inštaláciu preto nie je povala či terasa, kde je v zime príliš chladno a v lete zas horúco.

Najvýhodnejšia je obvykle technická miestnosť

Napriek tomu, že jednotka rekuperácie je dobre izolovaná, myslite na to, že môže vydávať mierny hluk. Naša rekuperácia Hevolta AirChange dosahuje pri plnom výkone maximálne 40 dB. Preto nie je dobré umiestňovať ju do miestností, kde spíte alebo trávite veľa voľného času. Najlepšie spravíte, ak si ju dáte do technickej miestnosti – k obvodovému múru stavby. Rekuperačné rozvody tak budete môcť skrátiť na minimum.

Zdieľajte na sociálnych sieťach

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Prečítajte si tiež

Scroll to Top