E-shop
Scroll to Top

Čo sú dotykové vypínače a ako fungujú?

Dotykové vypínače sú v súčasnosti moderným trendom. A veľkej obľube sa začínajú tešiť aj na Slovensku. Ich hlavným benefitom je mimoriadne elegantná konštrukcia, ktorá zapadne do každého interiéru. Avšak, zaujmú nielen po estetickej stránke. Prinášajú totiž aj viacero praktických výhod. Čo všetko by ste o nich mali vedieť? Budú správnou voľbou aj do vašej domácnosti?

Ako fungujú dotykové vypínače?

V dnešnej dobe sa používajú viaceré technológie snímania dotykov. Najjednoduchšou a najlacnejšou sú tlakové senzory. Medzi pokročilejšie metódy patria odporové, indukčné, magnetické a dotykové mikrospínače. Práve posledný menovaný typ sa využíva napríklad v prípade dotykových vypínačov Hevolta Glasense, ktoré sa vyznačujú skvelou presnosťou.

Princíp dotykového mikrospínača

Fungovanie dotykového mikrospínača je založené na tom, že vyhodnocuje zmeny v lokálnom elektrostatickom poli. Senzor detekuje akýkoľvek predmet, ktorý je vodivý, resp. má dielektrikum odlišné od vzduchu.

Keďže ľudský prst je vodivý, pri kontakte so skleneným vypínačom spôsobí zmenu v elektrostatickom poli. Tá je vyhodnotená procesorom, ktorý následne vydá pokyn na zasvietenie svetla či zatiahnutie žalúzií. Dotykové mikrospínače sú precízne vyladené, aby reagovali len na relevantné podnety. Disponujú tak vysokou spoľahlivosťou.

Hevolta Glasense smart stmievač svetla alebo ovládanie žalúzii v čiernej farbe

Dotykové vypínače a ich výhody

Sklenené dotykové vypínače Hevolta Glasense vás nepochybne zaujmú svojím jedinečným dizajnom. K dispozícii je viacero typov, ktoré sa líšia veľkosťou, farbou a funkcionalitami.

4 elegantné farby

Je len na vás, či sa rozhodnete pre decentnú a prémiovo pôsobiacu farbu Polarium White, Graphenium Black, Platinium Grey, alebo uprednostníte jedinečnú Champagnium Gold. Vďaka svojim uhladeným líniám sú dotykové ovládače mimoriadne elegantné a nenarušujú dizajn interiéru ako staromódne hardvérové verzie.

Viacero verzií

Dotykové vypínače Hevolta Glasense sú dostupné vo viacerých verziách. Rozhodnúť sa môžete pre jedno-, dvoj- či 3-tlačidlový model. Alternatívou je kombinácia 2-tlačidlového vypínača a ovládača žalúzií, prípade spojenie vypínačov s modulovými rámikmi, ktoré sa dajú upraviť podľa Vašich preferencií.

Praktický tip: Pokiaľ chcete prostredníctvom dotykového ovládača meniť intenzitu svetla, prípadne zaťahovať a odťahovať žalúzie, zvoľte stmievač, resp. ovládač žalúzií. V takom prípade však nezabudnite zvoliť aj správnu stmievaciu žiarivku.

Špičková odolnosť

Ďalším benefitom je aj skutočnosť, že vypínače Hevolta Glasense sú vyrobené z tvrdeného kaleného skla s hrúbkou 4 mm. To je antistatické, vodotesné a dokonale odolné voči nárazom či poškriabaniu. Navyše, keď by náhodou aj došlo k jeho poškodeniu, nerozbije sa na malé časti, ale zostane v celku (ako napríklad čelné sklo na aute). Ocenia to nielen rodičia malých detí, ale aj všetci, ktorí dbajú na svoju bezpečnosť.

S Wi-Fi alebo bez?

Pokiaľ chcete mať dotykové vypínače len ako náhradu klasických hardvérových, rozhodnúť sa môžete pre verziu bez Wi-Fi. Naopak, ak plánujete využívať všetky smart funkcie, tou správnou voľbou budú modely s Wi-Fi. Umožňujú totiž aj ovládanie na diaľku – prostredníctvom aplikácie v smartfóne. A okrem toho sa dajú ľahko spárovať s hlasovými asistentmi a vytvoriť medzi sebou rôzne automatizácie, ktoré uľahčia život.

Jednoduchá inštalácia

Moderné dotykové vypínače sú vhodné nielen do novostavieb. Keďže pri montáži si nevyžadujú žiadne zásahy do pôvodnej kabeláže, bez akýchkoľvek problémov ich viete inštalovať aj do starších nehnuteľností.

Zdieľajte na sociálnych sieťach

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Prečítajte si tiež

Scroll to Top