E-shop
Scroll to Top

Ako vybrať podlahové kúrenie? Mali by ste zvážiť tieto veci

Podlahové kúrenie prináša v porovnaní s klasickými radiátormi viacero cenných benefitov. Medzi najväčšie patrí rovnomerná distribúcia tepla, vďaka čomu nedochádza k fluktuácii vlhkosti a vzniku podmienok pre tvorbu plesní. Takisto sa vďaka nemu nevíri vzduch, čo je výhoda pre alergikov. No a v neposlednom rade, pri podlahovom kúrení nebudete trpieť na pocit chladných nôh.

V dnešnej dobe však existuje viacero technických riešení podlahového kúrenia. Okrem toho, že vám vysvetlíme, ktoré by mohlo byť pre vás najlepšie, vám ešte aj poradíme, čo všetko brať do úvahy pri jeho výbere?

Teplovodné verzus elektrické podlahové kúrenie

Ako už napovedá názov, teplovodné podlahové kúrenie je založené na cirkulácii ohriatej tekutiny. Pod podlahou musia byť umiestnené tenké rúrky, ktoré sú napojené na centrálny zdroj tepla. Tým môže byť klasický elektrický či plynový kotol, solárny systém alebo tepelné čerpadlo.

Moderným riešením môže byť napríklad elektrické podlahové vykurovanie v podobe grafénovo – uhlíkových  rohoží z nano infra tkaniny NanoCloth. Tie obsahujú špeciálne vtkané medené káble, ktoré zabezpečujú dlhú životnosť. Infračervené žiarenie s dlhou vlnovou dĺžkou je neškodné pre človeka a prospešné pre všetky živé organizmy. Jeho alternatívou sú vykurovacie infra fólie. Zaujímavou alternatívou však vie byť aj vykurovacia infra fólia NanoGrove. Vďaka rýchlemu, rovnomernému a celoplošnému nábehu teploty ďaleko prevyšuje iné druhy vykurovania.

Náš tip: Zaujímavou novinkou je infra podlahové kúrenie HeatCarbon od Hevolta. Ide o najdostupnejšie riešenie, ktoré zabezpečí optimálny spôsob vykurovania s nízkymi nákladmi na inštaláciu. No a keďže sa jedná o podlahové kúrenie založené na modernej uhlíkovej  infra technológii, vďaka nemu si budete môcť užívať súmerné a efektívne vyhrievanie podlahy.

Ako vybrať podlahové kúrenie? Mali by ste zvážiť tieto veci - Hevolta - Spájame technológie s pohodlím

Montáž podlahového kúrenia

Teplovodné vykurovanie obvykle vyžaduje vyššiu vstupnú investíciu. Umiestnené musí byť na betónový podklad s izolačnými fóliami. Samotné rúrky bývajú vyrobené z plastu alebo kovu. Po správnom rozmiestnení sa pokryjú poterom. Pri ich montáži je potrebné myslieť na to, že celý systém je hrubší ako v prípade elektrických fólií alebo rohoží. Taktiež je dôležité zabezpečiť správne napojenie na zdroj teplej vody. Nehovoriac o každoročných nákladoch na revízie kotlov, či už elektrických plynových alebo tepelných čerpadiel ako zdroje ohrevu.

Ako sa inštaluje elektrické kúrenie?

V prípade elektrických rohoží a fólií sú možné dva spôsoby inštalácie – suchá alebo mokrá. Pri suchej montáži sa kúrenie inštaluje priamo pod podlahovú krytinu, na poter. Mokrý spôsob spočíva v tom, že systém kúrenia je pokrytý vrstvou betónového alebo anhydritového poteru. Benefitom je skutočnosť, že elektrické rohože či fólie sú tenké, takže nevyžadujú veľké stavebné zásahy do podlahy. Máme vypracované rôzne vhodné skladby pokladky na mokrú, lepenú alebo suchú montáž podlahových krytín.

Vedeli ste, že elektrické kúrenie je možné inštalovať aj do vonkajších priestorov? Svedčí o tom napríklad samoregulačný výhrevný kábel H-Snake, ktorý dokáže efektívne zabezpečovať automatické regulovanie vykurovacieho výkonu podľa okolitej teploty. Môžete ho využiť či už na vyhrievanie príjazdových ciest, parkovacích plôch, chodníkov, striech, rín, potrubí, nádrží, alebo iných objektov, ako napríklad zimných záhrad či altánkov.

Ako vybrať podlahové kúrenie? Mali by ste zvážiť tieto veci - Hevolta - Spájame technológie s pohodlímAko vybrať podlahové kúrenie? Mali by ste zvážiť tieto veci - Hevolta - Spájame technológie s pohodlím

Životnosť a úspora energie

Keď budete vyberať podlahové kúrenie, všímajte si jeho konštrukciu. Tá ovplyvňuje, ako bude účinné a spoľahlivé. Vyššie zmieňovaný prevratný systém NanoCloth využíva moderné materiály (uhlík a grafén), vďaka čomu má o 30 % menšiu spotrebu elektrickej energie ako bežné elektrické vykurovanie. A aby toho nebolo málo, vyznačuje sa reálnou životnosťou až 80 rokov, pričom je naň poskytovaná 30-ročná záruka.

Vo všeobecnosti tak platí, že inovatívne infra elektrické podlahové kúrenie je po stránke životnosti a úspory energie výhodnejšie ako teplovodné riešenie.

Efektívna zónová regulácia

Značnú úsporu pri používaní podlahového kúrenia zabezpečuje zónová regulácia. Každá miestnosť, v ktorej je inštalované vykurovanie, má svoj vlastný termostat. Vďaka tomu je možné nezávisle upravovať požadovanú teplotu v jednotlivých častiach domu tak, aby ste sa cítili komfortne a aby zbytočne nedochádzalo k plytvaniu energiami.

Kúrenie do novostavby a rekonštruovanej nehnuteľnosti

Pri výstavbe nového domu máte voľnú ruku v tom, aké kúrenie si necháte nainštalovať. Ako sme však spomínali o čosi vyššie, z hľadiska úspory energie odporúčame práve elektrické, ktoré sa dá ľahšie regulovať a poskytuje vyššiu účinnosť.

V prípade rekonštrukcie staršej nehnuteľnosti dáva väčší zmysel tiež elektrické podlahové kúrenie. Nevyžaduje si totižto tak veľa stavebných zásahov a dá sa jednoducho inštalovať na pôvodnú nezateplenú podlahu pri dodržaní technologického postupu inštalácie.

Zdieľajte na sociálnych sieťach

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Prečítajte si tiež

Scroll to Top