E-shop
Scroll to Top

Ako vhodne situovať smart zásuvky a vypínače?

Navrhnúť, ako budú vo vašej domácnosti umiestnené smart zásuvky a vypínače, môže na prvý pohľad vyzerať jednoducho. Avšak, myslieť treba na viacero špecifík. Ako ich situovať tak, aby boli bezpečné, ľahko prístupné a nechýbali vám na tých najdôležitejších miestach? Čo všetko je podstatné zohľadniť? Prinášame vám praktické tipy, ktoré sa oplatí poznať.

Základom je návrh obvodov

Predtým, ako začnete navrhovať konkrétnu pozíciu zásuviek a vypínačov, je potrebné stanoviť jednotlivé svetelné a zásuvkové obvody v miestnostiach. Tie sú založené na kábloch vedených v stenách či podlahe. Platí pravidlo, že súčasťou jedného okruhu by malo byť maximálne 10 zásuviek.

Plánujte vopred

Svetelné obvody sa môžu vzájomne spájať, takže jeden dokáže slúžiť aj pre 2 izby. Správne rozloženie okruhov vám pomôže stanoviť skúsený elektrikár. Tomu však musíte vedieť povedať, kde budú situované jednotlivé zásuvky a vypínače. Vopred si preto vytvorte plánik, v ktorom si zaznačte ich pozíciu a počet.

Praktický tip: Pred určovaním pozície zásuviek a vypínačov je dobré mať vypracovaný návrh zariadenia miestností. Budete tak presne poznať rozmiestnenie jednotlivých elektrických spotrebičov.

Ako vhodne situovať smart zásuvky a vypínače? - Hevolta - Spájame technológie s pohodlím

Správna poloha pre smart zásuvky a vypínače

Pri plánovaní umiestnenia smart vypínačov uvažujte najmä nad intuíciou ovládania. Keď vojdete do miestnosti po tme, kde by ste najprv siahli rukou, aby ste zasvietili? Platí jednoduché pravidlo, že ovládače na svetlá by mali byť situované hneď za dverami. Ideálna výška nad podlahou je 120 až 140 centimetrov.

Vedeli ste, že smart vypínače Hevolta Glasense sa dajú ovládať na diaľku prostredníctvom aplikácie v smartfóne? V noci ich tak nemusíte hľadať na stene, stačí mať v ruke telefón.

Pozor na sporák a drez

Zásuvky neumiestňujte priamo za sporák, resp. varnú dosku. Mohli by sa totiž poškodiť vplyvom vysokých teplôt. Taktiež si treba dávať pozor na ich správnu pozíciu v rámci kuchynskej linky. Platí, že by mali byť aspoň vo vzdialenosti 20 cm od drezu. Vyhnete sa tak pôsobeniu vody.

Myslite na odolnosť voči vode

Špecifickou miestnosťou je kúpeľňa. V jej priestoroch sa vode a vlhkosti jednoducho nevyhnete. Je tak potrebné voliť verzie zásuviek a vypínačov, ktoré sú voči nej odolné, a to aspoň na úrovni IP44. Budete tak mať istotu, že sa nepoškodia.

Nezabúdajte: Pri smart zásuvkách a vypínačoch Hevolta Glasense sa o životnosť obávať nemusíte. Všetky sú antistatické, vodotesné a odolné voči poškriabaniu a nárazom.

Kam umiestniť zásuvky?

Správne rozloženie zásuviek je dôležité predovšetkým v kuchyni. Ich výšku zvoľte podľa pozície jednotlivých elektrických spotrebičov. Zásuvky v spálni, obývačke či detskej izbe slúžiace na nabíjanie zariadení môžete dať tesne nad podlahu. Ak využívate televízor namontovaný na stene, dobrým riešením je zásuvka vo väčšej výške – tesne za ním.

Naša rada: Vyššie umiestnené zásuvky oceníte aj v kúpeľni. A to najmä z dôvodu, že do nich ľahšie pripojíte fén či žehličku na vlasy.

Vyžadujú smart zásuvky a vypínače špeciálnu inštaláciu?

Pokiaľ sa rozhodnete pre smart zásuvky a vypínače Hevolta Glasense, nemusíte si lámať hlavu so zásahmi do pôvodnej kabeláže. Inštalujú sa totiž rovnako ako klasické verzie. Vhodné sú teda nielen do novostavieb, ale takisto do starších nehnuteľností. Hĺbka elektrickej inštalačnej krabice na osadenie do steny musí byť v rozmedzí 40 až 75 mm.

Zdieľajte na sociálnych sieťach

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Prečítajte si tiež

Scroll to Top