E-shop
Scroll to Top

Ako ušetriť na kúrení? Praktické tipy, ktoré sa oplatí poznať

Keďže na Slovensku sú zimy obvykle pomerne intenzívne a nízke teploty nás sprevádzajú niekoľko mesiacov, náklady na kúrenie tvoria veľkú časť výdavkov. Práve preto sa oplatí uvažovať nad riešeniami, ako ich znížiť. Vďaka nim môžete ušetriť desiatky, v niektorých prípadoch dokonca až stovky, eur ročne. Z dlhodobého hľadiska tak ide o pozoruhodnú úsporu. Ktoré konkrétne kroky viete podniknúť, aby ste kúrili čo najefektívnejšie?

Ako ušetriť pri jednotlivých spôsoboch vykurovania 

Kúrenie v zásade rozlišujeme na teplovodné, elektrické a teplovzdušné. Prvé dva typy sú na Slovensku najpoužívanejšie, pričom zdrojom tepla môže byť podlahové kúrenie, kotol alebo tepelné čerpadlo. 

Ako ušetriť pri podlahovom kúrení

Podlahové kúrenie sa vo všeobecnosti radí medzi najefektívnejšie spôsoby kúrenia. Pokiaľ chcete jeho účinnosť zlepšiť, oplatí sa pouvažovať nad zónovou reguláciou. Tá je možná napríklad prostredníctvom inteligentného termostatu Hevolta Mind. Pre každú miestnosť tak budete vedieť nastaviť samostatnú teplotu. Využívať sa dajú aj časovače a vďaka ovládaniu cez smartfón dokážete kúrenie riadiť na diaľku. Okrem značnej úspory nákladov tak získavate aj väčší komfort. 

Ako ušetriť na kúrení? Praktické tipy, ktoré sa oplatí poznať - Hevolta - Spájame technológie s pohodlím

Náš tip: Z hľadiska úspory nákladov berte do úvahy aj životnosť a servisné náklady. V tomto smere je skvelým riešením infra podlahové kúrenie Hevolta NanoCloth, ktoré má reálnu životnosť až 80 rokov a nevyžaduje pravidelnú údržbu. 

Ako ušetriť pri kúrení vlastným kotlom 

Aj v tom prípade, že máte teplovodné kúrenie plynovým či elektrickým kotlom, môžete využívať zónovú reguláciu s inteligentným termostatom. Z hľadiska efektívnej distribúcie tepla je najlepším riešením nahradiť klasické nástenné radiátory podlahovým kúrením. K vyššej účinnosti napomôže aj samotný kotol. Pokiaľ využívate starší model, za zváženie stojí jeho nahradenie modernou verziou. Vďaka pokrokovým technológiám tak viete ušetriť aj viac ako 10 % ročných nákladov na energie

Ako ušetriť pri kúrení tepelným čerpadlom 

Tepelné čerpadlá sa považujú za energeticky najefektívnejší spôsob vykurovania. Obvyklým riešením je systém vzduch-voda. Ide tak o teplovodné kúrenie, pričom najvyššiu efektivitu dosiahnete, keď ho zabudujete do podlahy. K čo najvyššej úspore vám dopomôže zónová regulácia. Pri výbere tepelného čerpadla si nechajte poradiť od odborníkov. Najviac ušetríte, keď bude po stránke výkonu a funkčnosti dokonale prispôsobené vašim priestorom a nárokom. 

Ďalšie praktické tipy, ako ušetriť 

Pri kúrení ďalej dodržujte niekoľko základných pravidiel. V prvom rade, eliminujte úniky tepla. Príčinou najväčších strát je obvykle vetranie otváraním okien. Tomu sa dá jednoducho vyhnúť využívaním rekuperácie – napríklad systémom Hevolta AirChange

Ako ušetriť na kúrení? Praktické tipy, ktoré sa oplatí poznať - Hevolta - Spájame technológie s pohodlím

Zatvárajte dvere 

V miestnostiach, kde sa nekúri (dielňa, špajza, nevyužitá hosťovská izba a podobne), zatvárajte dvere. Opäť tak zamedzíte zbytočným stratám a udržíte teplo v izbách, kde sa bežne pohybujete.  

Kúrenie úplne nevypínajte 

Keď nie ste doma alebo sa určitý čas nezdržiavate v niektorej miestnosti, kúrenie nenechávajte zapnuté naplno, ale ani ho nevypínajte. Najlepším riešením je znížiť teplotu o niekoľko stupňov. Ušetríte tak značnú časť energie, pričom na opätovné vyhriatie daného priestoru budete potrebovať menej tepla ako keby ste kúrenie úplne vypínali. Ovládanie teplôt vám uľahčí práve zónová regulácia s možnosťou riadenia na diaľku. 

Zdieľajte na sociálnych sieťach

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Prečítajte si tiež

Scroll to Top