E-shop
Scroll to Top

Ako si doma vytvoriť dokonalé osvetlenie?

Svetlo výrazným spôsobom ovplyvňuje naše životy. Nielenže nám umožňuje vidieť, ale vplýva napríklad aj na biorytmus či náladu. A čo je taktiež podstatné, modifikuje vzhľad interiéru. Dokáže ho totiž opticky zväčšiť a dodať mu modernú atmosféru. No ak je zvolené nesprávne, vie mu ubrať značnú časť krásy. Práve preto je tak dôležité vybrať správne osvetlenie do domácnosti. Viete, na ktoré veci by ste mali hľadieť?

Základom je správny zdroj svetla

Kým v minulosti sa najväčšej obľube tešili klasické žiarovky s volfrámovým vláknom, halogénové žiarovky či ekonomické žiarivky, v dnešnej dobe sú už prežitkom. Jednoznačnou voľbou číslo jeden do väčšiny nehnuteľností sú moderné LED žiarovky, ktoré prinášajú hneď viacero benefitov:

  • sú kompaktné,
  • majú dlhú životnosť,
  • majú vynikajúcu svietivosť,
  • oplývajú nízkou spotrebou elektrickej energie.

Ktoré parametre si všímať?

Pri výbere svietidiel dbajte na niekoľko základných parametrov. Jedným z najdôležitejších je svetelný tok uvádzaný v lúmenoch. Ten hovorí o svietivosti zdroja. Podstatným údajom je teplota vyžarovaného svetla. Zatiaľ čo teplé svetlo (žlté až oranžové) má teplotu okolo 2000 – 3000 K, studené biele má teplotu 6000 K a viac. Všímajte si taktiež výkon vo wattoch, ktorý hovorí najmä o spotrebe elektrickej energie. 

Praktický tip: Úspornosť žiarovky vyjadruje energetický štítok. Ten ju po novom hodnotí na stupnici od A po G, pričom písmenom A sú označované najekonomickejšie modely.

Rozmiestnenie svietidiel

Svietidlá sa rozdeľujú na 3 základné kategórie – ambientné, účelové a estetické. Prvý menovaný typ nahrádza prirodzené denné svetlo. Ide napríklad o stropný luster. Druhý slúži na osvetlenie užšieho priestoru – pracovného stola, kuchynskej linky a podobne. Tretí plní výlučne okrasnú funkciu. Môže ísť napríklad o farebný LED pásik pod parapetom.

Ako si doma vytvoriť dokonalé osvetlenie? - Hevolta - Spájame technológie s pohodlím

Distribúcia svetla v miestnosti

Jednotlivé svietidlá v miestnostiach rozložte tak, aby sa svetlo dostalo do všetkých častí. V prípade väčších priestorov obvykle jeden stropný luster nestačí. Moderným trendom sú bodové svietidlá, ktoré efektívne rovnomerne osvetlia jednotlivé časti izby. Tie môžu byť doplnené aj o stolovú či stojacu lampu. Pri rozmiestňovaní nábytku dávajte pozor na to, aby neblokoval svetelný kužeľ.

Naša rada: Optimálne rozloženie svietidiel v miestnosti nie je jednoduchá záležitosť. Preto vám odporúčame poradiť sa s odborníkmi, ktorí vám pomôžu zvoliť lampy so správnymi parametrami a rozmiestnia ich tak, aby zaistili dokonalé osvetlenie interiéru.

Ako doviesť osvetlenie do dokonalosti?

Podstatnou súčasťou osvetlenia je jeho regulácia. Do obývačky, spálne či detskej izby rozhodne odporúčame nainštalovať stmievače, ktoré umožňujú meniť intenzitu svetla. Viete si ju tak prispôsobiť svojej nálade a potrebám. V kúpeľni či kuchyni obvykle postačí jednoduchý vypínač.

Smart ovládanie osvetlenia

Pokiaľ chcete ovládanie osvetlenia povýšiť na nový level, vyskúšajte sklenené dotykové vypínače, ovládače, zásuvky a stmievače Hevolta Glasense. Tie sú dostupné vo viacerých farbách a veľkostných vyhotoveniach. Ide o mimoriadne elegantné a zároveň praktické riešenie. Svetlo viete zapínať či vypínať jediným jednoduchým dotykom. Stmievače zas umožňujú ľahko meniť jeho intenzitu. A veľkým benefitom je možnosť ovládať osvetlenie na diaľku – prostredníctvom aplikácie v smartfóne.

Osvetlenie schodiska

Schodisko si zaslúži po stránke osvetlenia osobitnú pozornosť. V tomto smere môže byť skvelou voľbou sklenené schodiskové osvetlenie Hevolta Glasense. Je totiž mimoriadne elegantné, bezpečné a odolné voči vonkajším vplyvom. Ovládať ho viete buď dotykom, alebo na diaľku – pomocou aplikácie Hevolta cez vypínač Glasense wifi.

Zdieľajte na sociálnych sieťach

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Prečítajte si tiež

Scroll to Top