E-shop
Scroll to Top

Ako prebieha montáž rekuperácie?

Montáž rekuperácie do domácností sa v súčasnosti stáva čoraz žiadanejšou. Benefitom samotnej rekuperácie je totiž možnosť kontinuálne privádzať čerstvý vzduch do interiéru a zároveň v zimných mesiacoch ušetriť 40 až 50 % nákladov na energie. Ako však prebieha samotná inštalácia a na ktoré veci by ste sa mali pripraviť? To vám ozrejmíme v nasledujúcich riadkoch.

Kde je možné inštalovať rekuperáciu?

Mnohí sa mylne domnievajú, že rekuperácia je určená len pre novostavby. V skutočnosti sa však dá pomerne jednoducho nainštalovať aj do starších domov. Dokonca, využiť ju viete aj v prípade, že žijete v bytovke! Samozrejme, pred montážou je potrebné posúdiť daný objekt a z analyzovať možnosti vedenia vzduchových potrubí. Tie sú totiž kľúčovou súčasťou systému a ich správne rozvrhnutie je tak mimoriadne dôležité.

Stavebné povolenie a súhlas susedov

Pri inštalácii rekuperačného systému sa výrazným spôsobom nezasahuje do objektu, čiže nie je potrebné stavebné povolenie. Ak bývate v dome, nebudete potrebovať ani súhlas susedov. Výnimkou je montáž rekuperácie do bytu, keďže jednotka je umiestnená v spoločných priestoroch. V takom prípade bude teda nutný súhlas ostatných obyvateľov.

Montáž rekuperácie – na čo sa pripraviť?

Je potrebné poznamenať, že inštalácia si vyžaduje odbornú kvalifikáciu a meranie prietokov vzduchu v priestore. A tak ju nemôže a ani nevie vykonať hocikto. Najlepším riešením je využitie služieb profesionálov s dlhoročnými skúsenosťami.

Praktický tip: Pokiaľ chcete, aby vaša rekuperácia spĺňala tie najprísnejšie moderné kritériá, skvelou voľbou bude Hevolta AirChange. Tento jedinečný systém s trojcestnou filtráciou a 90-percentnou účinnosťou ohrievania prívodu vonkajšieho vzduchu vás zaujme svojou efektivitou i funkčnosťou.

Ako prebieha montáž rekuperácie? - Hevolta - Spájame technológie s pohodlím

Elektroinštalácia a rozvody vzduchu

Pred samotnou montážou rekuperácie je potrebné detailne obhliadnuť a pripraviť jednotlivé priestory. Musí sa sprístupniť miesto na inštaláciu rozvodov, vytvoriť prúdový chránič v rozvodovej skrini, natiahnuť prívodný kábel do rekuperačnej jednotky a vytvoriť predpríprava osadenia ovládača. Dôležitou súčasťou inštalácie je aj umiestnenie vývodov v jednotlivých miestnostiach. Ich poloha sa volí na základe hygienickej normy.

Nezabúdajte: Potrubné rozvody vzduchu je vhodné zakomponovať do stien, aby nenarúšali estetiku bývania. Pripravte sa tak na prípadné stavebné zásahy. Alternatívnym riešením, ako ich jednoducho zakryť, je montáž stropných podhľadov.

Kam umiestniť rekuperačnú jednotku?

Rekuperačná jednotka sa štandardne inštaluje do chodby, technickej miestnosti či špajze. Napriek tomu, že je dobre zvukovo izolovaná, šíri sa z nej určitý hluk. Preto je dobré umiestňovať ju ďalej od izieb, v ktorých spíte. Zároveň je však dôležité, aby ste k nej mali dobrý prístup. V rámci pravidelnej údržby je totiž potrebné raz za čas vykonať čistenie filtrov a výmenníka.

Ako dlho trvá montáž rekuperácie?

Montáž rekuperácie je štandardne rozdelená na 2 fázy, teda trvá 2 dni. Pokiaľ ju necháte na odborníkov, nemusíte nič riešiť a získate hotové riešenie pripravené na použitie za skutočne krátky čas.

Zdieľajte na sociálnych sieťach

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Prečítajte si tiež

Scroll to Top