E-shop
Scroll to Top

Podlahové kúrenie verzus radiátor: Ktoré riešenie bude pre vás výhodnejšie?

Keď sa povie moderné vykurovanie domácnosti, mnohí ľudia si predstavia práve podlahové kúrenie. To sa v dnešnej dobe teší veľkej obľube. Prináša totiž viacero cenných benefitov. Nielenže je zdravšie, ale ešte k tomu je aj lacnejšie na prevádzku. A aby toho nebolo málo,  v interiéri vytvára lepšiu mikroklímu. Na druhej strane, radiátory majú tiež svoje výhody. Otázka teda znie – ktoré riešenie sa celkovo viac oplatí? 

Radiátor je lacnejší, ale víri vzduch

Hlavnou prednosťou klasických nástenných radiátorov je ich jednoduchá inštalácia. Na miesta, kde je vyvedená príslušná elektroinštalácia, sa dajú namontovať doslova v priebehu niekoľkých minút. Ich výhodou je aj nižšia cena. V porovnaní s podlahovým kúrením je potrebná v priemere o 20 % nižšia vstupná investícia. 

Nerovnomerná distribúcia tepla 

Naopak, významnou nevýhodou radiátorov je skutočnosť, že teplo sa z nich do priestoru šíri nerovnomerne. Najprv postupuje smerom k stropu a následne sa víri a prechádza do nižších vrstiev. Vo všeobecnosti však platí, že najteplejší vzduch z radiátorov sa sústreďuje v horných častiach izby a smerom k zemi jeho teplota postupne klesá. Z hľadiska zdravia a komfortu to nie je úplne ideálne. 

Riziko vzniku plesní a respiračných ťažkostí

Keďže radiátory ohrievajú vzduch nerovnomerne, niektoré časti stien sú teplejšie ako iné. Vznikajú tak ideálne podmienky na vznik plesní. Navyše, pri vírení teplého vzduchu z radiátora dochádza k rozdúchaniu prachu, čím narastá riziko respiračných ťažkostí. 

Vyššie náklady na prevádzku 

Zaujímavosťou je skutočnosť, že kým podlahové kúrenie stačí rozohriať na teplotu približne 30 – 35 stupňov Celzia, pri radiátoroch je potrebných až 50 stupňov Celzia. Kvôli tomu nielenže hrozí popálenie, ale ešte aj narastajú náklady na energie. 

Aké výhody prináša podlahové kúrenie? 

Pokiaľ sa rozhodnete pre podlahové kúrenie, napríklad Hevolta NanoCloth, budete si môcť užívať viacero výhod. V prvom rade, vykurovacia infra rohož sa pomerne jednoducho inštaluje pod podlahu. Okrem toho, jej prevádzka je úplne bezúdržbová a vďaka 30-ročnej záruke môžete mať istotu, že vás neprekvapí žiadnymi nečakanými poruchami. Dostupná je v 3 výkonnostných verziách – 80 W, 120 W a 220 W. 

Náš tip: Alternatívou k infra rohoži NanoCloth je vykurovacia infra fólia NanoGrove, prípadne cenovo dostupný model HeatCarbon. A za pozornosť rozhodne stojí aj vykurovací kábel H-Snake, ktorý je možné použiť na vyhrievanie príjazdových ciest, chodníkov, striech, potrubí či žľabov.  

Podlahové kúrenie verzus radiátor: Ktoré riešenie bude pre vás výhodnejšie? - Hevolta - Spájame technológie s pohodlím

Jedinečná nano infra technológia 

Podlahové kúrenie ohrieva miestnosť bez toho, aby dochádzalo k víreniu a vysušovaniu vzduchu. Teplo prirodzene postupuje smerom od zeme k stropu. Podlaha je príjemne teplá, takže v zime nebudete trpieť na pocit studených nôh. No a infračervené žiarenie s dlhou vlnovou dĺžkou je všeobecne prospešné pre ľudský organizmus. 

Vedeli ste, že infračervené IRC žiarenie – Long Wave zlepšuje krvný obeh, stimuluje tvorbu kolagénu, posilňuje imunitný systém a priaznivo vplýva na pohybové ústrojenstvo? Podlahové kúrenie je vďaka tomu skutočne prospešné pre zdravie! 

Nižšie prevádzkové náklady 

Vďaka použitiu moderných materiálov a samoregulačnej schopnosti môže mať podlahové kúrenie až o 30 % nižšiu spotrebu elektrickej energie než klasický radiátor. Z dlhodobého hľadiska vám tak dokáže ušetriť stovky eur. Vstupná investícia sa vám tak pomerne rýchlo vráti. Pokiaľ však chcete ešte viac zlepšiť efektivitu vykurovania, oplatí sa pouvažovať nad zónovou reguláciou. Vďaka nej si môžete pohodlne nastavovať požadovanú teplotu pre jednotlivé miestnosti zvlášť. 

No a v neposlednom rade, podlahové kúrenie je mimoriadne estetickým riešením – nenarušuje vzhľad interiéru a nezaberá prakticky žiaden priestor. Jednotlivé steny tak viete využiť doslova a do písmena naplno.

Zdieľajte na sociálnych sieťach

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Prečítajte si tiež

Scroll to Top